* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
Are you a business customer and already have a login?
If not, please contact us info@koenitz-group.com or your contact person.
0
| Product no. | 11 1 330 2418 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Porzellan/Porcelain |
| Colours | White, Multicolored, Black |
| Motifs | Asterix & Obelix, People |
| Event | Leisure time, Birthday |
| Wide | 127 mm |
| Height | 110 mm |
| Filling content | 490 ml |
| Weight | 460 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
| Product no. | 11 1 330 2418 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Porzellan/Porcelain |
| Colours | White, Multicolored, Black |
| Motifs | Asterix & Obelix, People |
| Event | Leisure time, Birthday |
| Wide | 127 mm |
| Height | 110 mm |
| Filling content | 490 ml |
| Weight | 460 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
Show your love for Asterix and the brave Gauls with this unique mug and enjoy your hot drink surrounded by the legendary sayings of the comic book heroes! This intricately designed porcelain mug takes you directly to the small Gallic village. The colorful illustrations show Asterix and Obelix in action-packed scenes, surrounded by their loyal friends and the pesky Romans. But the special thing about this mug is the different cutouts with pithy sayings like Carpe Diem or Veni, Vidi, Vici .
With every sip and every glance at the mug, you immerse yourself deeper into the world of Asterix comics and let yourself be inspired by the Gauls' zest for life and fighting spirit. Whether you remember Asterix's wise words, admire Obelix's strength, or simply enjoy the cheerful atmosphere of the village, this mug brings the Asterix world directly to your home.
The key points:
Brand: Könitz
Colors: multicolored
Motif: Asterix
Occasion: breakfast, office, gift,
Important Informations
Your review will only be published here and will help us improve our offer. We do not use it to publish commercial, political, pornographic, obscene, criminal, defamatory or other illegal content. Copying of opinions - already published elsewhere - is prohibited by law. We reserve the right not to publish reviews. You have the right to inspect, correct and object to the processing of the data collected about you. Please note our information under data protection.
* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
There are no reviews for this product yet