* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
Are you a business customer and already have a login?
If not, please contact us info@koenitz-group.com or your contact person.
0
| Product no. | 11 7 269 2812 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone China |
| Colours | White, Blue |
| Motifs | Plants |
| Event | Leisure time, Birthday |
| Wide | 125 mm |
| Height | 130 mm |
| Filling content | 600 ml |
| Weight | 390 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
| Product no. | 11 7 269 2812 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone China |
| Colours | White, Blue |
| Motifs | Plants |
| Event | Leisure time, Birthday |
| Wide | 125 mm |
| Height | 130 mm |
| Filling content | 600 ml |
| Weight | 390 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
Cyanotype is an old printing process and it was developed to create photorealistic copies of an image. We are inspired by this technique and by the realistic depiction of plants by the naturalist Anna Atkins. The beauty of her works has inspired us to present them on our New Bone China mugs (vegan). On this mug you will find a beautiful plant - the blue hydrangea Hydrangea. Enjoy every sip of coffee from our elegantCyan Blue Hydrangea coffee mugand bring a touch of style to your everyday life.
Important Informations
Your review will only be published here and will help us improve our offer. We do not use it to publish commercial, political, pornographic, obscene, criminal, defamatory or other illegal content. Copying of opinions - already published elsewhere - is prohibited by law. We reserve the right not to publish reviews. You have the right to inspect, correct and object to the processing of the data collected about you. Please note our information under data protection.
* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
There are no reviews for this product yet