* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
Are you a business customer and already have a login?
If not, please contact us info@koenitz-group.com or your contact person.
0
| Product no. | 11 5 143 2362 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Porzellan/Porcelain |
| Colours | White, Multicolored |
| Motifs | People, The little Prince |
| Event | Leisure time, Birthday, Birth |
| Wide | 132 mm |
| Height | 91 mm |
| Filling content | 400 ml |
| Weight | 410 g |
| Number of parts | 3 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
| Product no. | 11 5 143 2362 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Porzellan/Porcelain |
| Colours | White, Multicolored |
| Motifs | People, The little Prince |
| Event | Leisure time, Birthday, Birth |
| Wide | 132 mm |
| Height | 91 mm |
| Filling content | 400 ml |
| Weight | 410 g |
| Number of parts | 3 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
The Little Prince takes young and old on a fascinating journey into a modern fairytale world that inspires reflection and dreaming. His words of wisdom are just as relevant today as they were in 1943, when he first appeared on the literary scene. One of his most famous quotes adorns this cosy mug from Könitz porcelain. The tea mug with strainer shows the little prince surrounded by a sea of stars and planets, in the company of his closest friends. In addition to tea, you can also enjoy coffee, cocoa or more in the high-quality The Little Prince mug.
The key points:
Brand: Könitz
Colors: White
Motif: little prince
Occasion: Leisure
Shape: Tea for You
Microwave safe: yes
Dishwasher safe: yes
* Tiny House gift box - originally packed for the perfect gift
Important Informations
Your review will only be published here and will help us improve our offer. We do not use it to publish commercial, political, pornographic, obscene, criminal, defamatory or other illegal content. Copying of opinions - already published elsewhere - is prohibited by law. We reserve the right not to publish reviews. You have the right to inspect, correct and object to the processing of the data collected about you. Please note our information under data protection.
* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
There are no reviews for this product yet