* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
Are you a business customer and already have a login?
If not, please contact us info@koenitz-group.com or your contact person.
0
| Product no. | 11 5 255 2811 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone China |
| Colours | White, Black, Red |
| Motifs | Animals, Plants |
| Event | Leisure time, Birthday, Mother's Day |
| Wide | 136 mm |
| Height | 112 mm |
| Filling content | 600 ml |
| Weight | 300 g |
| Number of parts | 2 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
| Product no. | 11 5 255 2811 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone China |
| Colours | White, Black, Red |
| Motifs | Animals, Plants |
| Event | Leisure time, Birthday, Mother's Day |
| Wide | 136 mm |
| Height | 112 mm |
| Filling content | 600 ml |
| Weight | 300 g |
| Number of parts | 2 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
The grey, black and white motif on theWunderbar Mug Catsis decorated with a colourful accent. The Japanese illustration shows us how a playful cat chases a fluttering and colourful butterfly. This motif reminds us how fragile our lives are and illustrates how important it is to appreciate the fleeting moments of joy. Enjoy these moments with your favourite drink from the Wunderbar Mug Cat. The mug is ideal as a gift for animal lovers and lovers of Japanese motifs.
The Wunderbar collection from Könitz is partly refined with metallic effects and includes the handmade mugs for coffee and tea lovers. Elegant motifs on the mugs meet puristic shapes made of fine bone china porcelain and together form a visual delight.
Important Informations
Your review will only be published here and will help us improve our offer. We do not use it to publish commercial, political, pornographic, obscene, criminal, defamatory or other illegal content. Copying of opinions - already published elsewhere - is prohibited by law. We reserve the right not to publish reviews. You have the right to inspect, correct and object to the processing of the data collected about you. Please note our information under data protection.
* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
There are no reviews for this product yet