* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
Are you a business customer and already have a login?
If not, please contact us info@koenitz-group.com or your contact person.
0
| Product no. | 11 7 275 2292 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone China |
| Colours | White, Multicolored |
| Motifs | Pattern, Animals |
| Event | Leisure time, Birthday, Carnival, Shrovetide, Halloween |
| Wide | 123 mm |
| Height | 92 mm |
| Filling content | 400 ml |
| Weight | 290 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
| Product no. | 11 7 275 2292 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone China |
| Colours | White, Multicolored |
| Motifs | Pattern, Animals |
| Event | Leisure time, Birthday, Carnival, Shrovetide, Halloween |
| Wide | 123 mm |
| Height | 92 mm |
| Filling content | 400 ml |
| Weight | 290 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
Do you like it colorful? Then this vibrant mug from Könitz Porcelain is just right for you. The charming watercolor illustration depicts a zebra, but not in the usual black and white, instead, it appears in all the colors of the rainbow. With splashes of color and droplets running downwards, it almost seems as if the artist has just completed their work. An extraordinary display of colors for your table, printed on high-quality Bone China. Hot and cold beverages alike taste great from this large mug. Surprise your best friend, thank a dear colleague, or treat yourself - this lovely mug will bring joy to any occasion.
The key points:
Brand: Könitz
Colors: White
Motif: Watercoloured Animals - Zebra
Occasion: Leisure
Shape: Coffee & Tea mug
Microwave safe: yes
Dishwasher safe: yes
Important Informations
Your review will only be published here and will help us improve our offer. We do not use it to publish commercial, political, pornographic, obscene, criminal, defamatory or other illegal content. Copying of opinions - already published elsewhere - is prohibited by law. We reserve the right not to publish reviews. You have the right to inspect, correct and object to the processing of the data collected about you. Please note our information under data protection.
* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
There are no reviews for this product yet