* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
Are you a business customer and already have a login?
If not, please contact us info@koenitz-group.com or your contact person.
0
| Product no. | 11 5 162 0977 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Porzellan/Porcelain |
| Colours | Multicolored, Black, Red, Yellow |
| Motifs | Flags |
| Event | Leisure time, Birthday |
| Wide | 98 mm |
| Height | 126 mm |
| Filling content | 380 ml |
| Weight | 310 g |
| Number of parts | 2 |
| Product no. | 11 5 162 0977 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Porzellan/Porcelain |
| Colours | Multicolored, Black, Red, Yellow |
| Motifs | Flags |
| Event | Leisure time, Birthday |
| Wide | 98 mm |
| Height | 126 mm |
| Filling content | 380 ml |
| Weight | 310 g |
| Number of parts | 2 |
Whether it's football, motorsports, the Olympics or simply a love of other countries, with Könitz's flag mugs you can show off your fandom . The German flag is explained in detail on the bottom of the coffee-to-go mug. With its black plastic lid, nothing spills and the contents stay where they belong - in the mug. The coffee, tea or hot chocolate stays hot for a long time thanks to the high-quality porcelain and, unlike its cardboard counterpart, can be used again and again and is therefore environmentally friendly. The coffee-to-go mugs are ideal as a gift for yourself or for your best friend. A comfortable heat protection is optionally available with the separately available article Safety Grip .
The key points:
Brand: Könitz
Colors: Black, Red, Gold
Motif: Flag Germany
Occasion: European championships, World cup, Olympic games
Shape: Coffee-To-Go
Microwave safe: yes
Dishwasher safe: yes
Important Informations
Your review will only be published here and will help us improve our offer. We do not use it to publish commercial, political, pornographic, obscene, criminal, defamatory or other illegal content. Copying of opinions - already published elsewhere - is prohibited by law. We reserve the right not to publish reviews. You have the right to inspect, correct and object to the processing of the data collected about you. Please note our information under data protection.
* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs