* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
Are you a business customer and already have a login?
If not, please contact us info@koenitz-group.com or your contact person.
0
| Product no. | 11 5 004 2716 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone china |
| Colours | Multicolored, Blue, Black |
| Wide | 100 mm |
| Height | 92 mm |
| Filling content | 400 ml |
| Weight | 233 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
| Product no. | 11 5 004 2716 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone china |
| Colours | Multicolored, Blue, Black |
| Wide | 100 mm |
| Height | 92 mm |
| Filling content | 400 ml |
| Weight | 233 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
Caspar David Friedrich was a German painter, graphic artist and draftsman. He is one of the most important artists of German Romanticism. His themes and motifs are landscapes, religion, loneliness, the idea of the afterlife and the hope of redemption. The paintings are characterized by a special melancholy. This is also the case with his work The Wanderer above the Sea of Fog , which is one of his most famous works. It is often used as a symbol of Romanticism.
Important Informations
Your review will only be published here and will help us improve our offer. We do not use it to publish commercial, political, pornographic, obscene, criminal, defamatory or other illegal content. Copying of opinions - already published elsewhere - is prohibited by law. We reserve the right not to publish reviews. You have the right to inspect, correct and object to the processing of the data collected about you. Please note our information under data protection.
* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs