* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
Are you a business customer and already have a login?
If not, please contact us info@koenitz-group.com or your contact person.
0
| Product no. | 11 5 004 2719 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone china |
| Colours | Multicolored, Orange |
| Wide | 100 mm |
| Height | 92 mm |
| Filling content | 400 ml |
| Weight | 233 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
| Product no. | 11 5 004 2719 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone china |
| Colours | Multicolored, Orange |
| Wide | 100 mm |
| Height | 92 mm |
| Filling content | 400 ml |
| Weight | 233 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
Paul Ernst Klee was a German painter and graphic artist whose diverse work is attributed to expressionism, constructivism, cubism, primitivism and surrealism. Klee taught at the Bauhaus in Weimar and later in Dessau. His work Senecio (Baldgreis) from 1922 shows influences from African mask and puppet culture in its composition. The formal language of the Bauhaus, consisting of square, triangle and circle, also influenced Klee in this work.
Important Informations
Your review will only be published here and will help us improve our offer. We do not use it to publish commercial, political, pornographic, obscene, criminal, defamatory or other illegal content. Copying of opinions - already published elsewhere - is prohibited by law. We reserve the right not to publish reviews. You have the right to inspect, correct and object to the processing of the data collected about you. Please note our information under data protection.
* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs