* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs
Are you a business customer and already have a login?
If not, please contact us info@koenitz-group.com or your contact person.
0
| Product no. | 11 5 304 2718 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone China |
| Colours | Multicolored, Blue |
| Motifs | Animals, Art |
| Event | Leisure time, Birthday |
| Wide | 123 mm |
| Height | 60 mm |
| Filling content | 95 ml |
| Weight | 166 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
| Product no. | 11 5 304 2718 |
|---|---|
| Brand | Könitz |
| Material | Bone China |
| Colours | Multicolored, Blue |
| Motifs | Animals, Art |
| Event | Leisure time, Birthday |
| Wide | 123 mm |
| Height | 60 mm |
| Filling content | 95 ml |
| Weight | 166 g |
| Number of parts | 1 |
| Dishwasher safe | Ja |
| Microwave safe | Ja |
Without a doubt, Blue Horse I is one of the most important works by the artist Franz Marc and therefore cannot be missing from the Könitz ArtSelection. The motif shows a blue foal in front of an equally colorful background, which is characterized by various complementary contrasts. This creates an imaginative world, away from natural colors and classic depictions of animals. The bright colors come into their own particularly well on the hand-decorated Franz Marc espresso cup from Könitz.
Important Informations
Your review will only be published here and will help us improve our offer. We do not use it to publish commercial, political, pornographic, obscene, criminal, defamatory or other illegal content. Copying of opinions - already published elsewhere - is prohibited by law. We reserve the right not to publish reviews. You have the right to inspect, correct and object to the processing of the data collected about you. Please note our information under data protection.
* All prices are exclusive VAT, plus possible shipping costs and possible other costs such as tax and customs (non-EU) charged directly by the authority. Shipping Costs